- Životopis

22. ledna 2011 v 11:19 | Týna
Jméno: Miroslav "Miro" Šmajda
Datum narození: 27. listopadu 1988 (28 let)
Místo narození: Košice, Česko-Slovensko
Povolání: zpěvák, skladatel, textař a producent
Znamení: Střelec

BIOGRAFIE:

Miro Šmajda je rockový muzikant, skladatel a textař. Narodil se 27.11.1988 v Košicích. Jeho matka pochází z České republiky a otec je Slovák. Miro se proslavil širší veřejnosti v roce 2009 díky účasti v první společné SuperStar Česka a Slovenska, kde vybojoval druhé místo. Jako výrazná osobnost soutěže se poměrně rychle dokázal prosadit na hudební scéně v obou republikách.

Na podzim roku 2010 vyšel jeho debutový autorský singl "Last Forever" a krátce nato následoval druhý slovenský singl "Baby". 8. listopadu 2010 vyšlo jeho debutové album s názvem "Čo sa týka lásky". Miro vystupoval společně s kapelou Rosemaid, se kterou podnikl podzimní turné GoodBye Tour 2011. Populární zpěvák se zapsal do povědomí také účastí ve slovenské taneční soutěži Let's Dance 4 a kontroverzním klipem k singlu "Loneliness".

V březnu 2011 zvítězil v populární anketě Žebřík 2010 Peugeot Music Awards ve třech kategoriích - Album roku (Čo sa týka lásky), Skladba roku (Last Forever) a Objev roku.

Na začátku roku 2012 Miro ohlásil konec své kariéry, který ovšem souvisel pouze se zrodem jeho nové image. Ta byla premiérově představena 7. března 2012 během tiskové konference k Eurovision Song Contest 2012 pod pseudonymem Max Jason Mai. Eurovizní píseň "Don't Close Your Eyes" nahrál s americkým producentem Michaelem "Elvisem" Baskettem. Šlo zároveň o jeho první singl pod jménem "MJM".

V září 2012 zprovoznil svou FB stránku a oznámil nahrávání druhého alba, o jehož průběhu informoval pomocí videí, fotek a teaserů. Naznačil, že album bude "československé" a tvrdší, nežli první. V únoru 2013 oficiálně potvrdil název alba "mirosmajda.com," zveřejnil teaser alba a datum vydání: 28. února 2013.

Křest nové desky proběhl 7. března 2013 na koncertu v pražském klubu Futurum, který zároveň i odstartoval jarní turné- mirosmajda.com TOUR, na které se Miro vydal v doprovodu pražské kapely My Own Story.

Po skončení jarní tour navázaly koncerty v průběhu léta (městské slavnosti, festivaly). Na podzim 2013 ohlásil účast na turné spřízněné skupiny Traktor (Alcatranz Tour 2013), kde bude "mirosmajda.com" vystupovat v roli speciálního hosta.

V květnu 2014 po čtyřměsíční pauze, kdy "mirosmajda.com" prošli změnou (bubeník + baskytarista) odehráli první koncerty, kde se veřejnosti představili v nové sestavě. Vydal nový videoklip k songu Nostalgie, který je součástí druhého alba "mirosmajda.com.

Na jarní koncerty navázaly letní open air akce a Miro zároveň oznámil zahájení prací na novém albu, které by mělo vyjít začátkem roku 2015. Zároveň kapela oznámila start nového singlu "Odpovede," a to na exkluzívním koncertu v Trenčíně 20.12.2014.

V lednu 2015 po delší odmlce oznámil na svém facebooku novou skupinu Terrapie - založenou členy mirosmajda.com. Aktuálně probíhá nahrávání debutové desky, které je ohlášené na Březen/Marec 2015. Sólo činnost Mira Šmajdy pokračuje dále, ale v následujícím období bude prioritou skupina Terrapie...

18. března 2015 proběhl v pražském Rock Café startovací koncert Terrapie a křest stejnojmenného "debutového" alba. Kmotrem se stal Leoš Mareš. Propagační tour Terrapie proběhla spíše jako série společných koncertů s dalšími méně známými mladými kapelami v malých klubech a přinesla songy, známé z předchozích dvou alb a vybrané songy z aktuálního alba. Kapela od léta vystupuje na festivalech a převážně městských kulturních akcích s předsunutým jménem Miro Šmajda a Terrapie. Začátkem srpna vydali Šmajda s Terrapií další videoklip, překvapivě na asi nejpopovější píseň alba Každý deň, v polovině prosince pak Šmajda bez Terrapie duet Valčík s Lucií Bílou.

Začátkem roku 2016 zveřejnili Miro Šmajda a Terrapie nový singl a videoklip s názvem Miluj. Tato píseň stylově navazuje na letní teen song Každý deň a definitivně tak potvrzuje Šmajdův odklon od tvrdého rocku. A zároveň příklon k většinovému, spíše ženskému publiku a ke stylu, jaký prezentoval krátce po Superstar. V tiskové zprávě, kterou otiskly některé slovenské servery, Šmajda uvedl, že v roce 2016 chystá s Terrapií další nové singly a videoklipy. Kapela prošla dalšími personálními změnami a koncerty začínají od jara. Veřejné samostatné koncerty v klubech či kulturních domech kapela zatím nemá, podle přehledu akcí na oficiálních webových stránkách budou Šmajda a Terrapie k vidění na festivalech, vinobraních a nejrůznějších městských a jiných kulturních akcích.

Co se týká anglické tvorby, na podzim 2014 zveřejnil Miro pod jménem Nae6 na YouTube pracovní verzi nového singlu Rising Angels. V roce 2015 oživil FB stránku Max Jason Mai, kde následně výrazně přepracovanou verzi singlu znovu zveřejnil, tentokrát už pod jménem MAXJMAI. Rising Angels je možné poslechnout a zakoupit i ve všech hudebně streamovacích službách jako Deezer, iTunes, Shazam, Spotify, Google Play. Mezi fans také proběhla informace o chystaném anglickém albu, na němž prý pracuje již od roku 2012 (jeho pilotním singlem by měl být eurovizní song (Don't Close Your Eyes), a které by mělo údajně vyjít v druhé polovině roku 2016 až první polovině roku 2017 pravděpodobně u nezávyslého labelu v zahraničí.

V dubnu 2017 bylo členy Walda Gangu oznámeno, že novou koncertní sezónu zahájí v nové sestavě - s Mirem, coby záskokem za nemocného frontmana kapely, Vlá'du Šafránka. Walda Gang je momentálně vidět po různých kulturních domech, kdy následují letní open-air festivaly a různé akce.

ČÍM JE OVLIVNĚN:

+ Věří, že hudba může změnit svět, má rád lidi se smyslem pro humor a všechny dobré věci v životě: Ať už je to hudba, sport, jóga, láska nebo příroda. Váží si všech živích bytostí proto je vegetariánem a také nenosí věci vyrobené z kůže.

+ Je ovlivněn hudbou různých stylů a zpěváků různých žánrů. Obdivuje široké spektrum hudebníků od Led Zeppelin přes Whitesnake, Alter Bridge, Judas Priest, Def Leppard, Van Halen, Gotthard, 30 Seconds To Mars, Dream Theather, Metallicu, Johna Mayera, Enigmu, Sade až po Antonína Dvořáka.

HUDEBNÍ HISTORIE:

Mal som 15 rokov, keď som to začal brať naozaj vážne a učil som sa hrať rôzne pesničky od obľúbených kapiel, chodili sme s partiou kamošov von, stretávali sme sa za základnou školou a spievali. Boli to krásne časy, ktoré všetko odštartovali. Po príchode do 1. ročníka Gymnázia som založil svoju prvú kapelu... nikdy som sa nenechal od svojho sna odradiť a všetko sa postupne začalo diať tak, ako má."

AKTUÁLNÍ SESTAVA TERRAPIE:

Miro Šmajda - zpěv, kytara
Ivan Číhal - kytara, doprovodný zpěv
Karel "Cayman" Jirmann - baskytara, doprovodný zpěv
Dominik Smutný - bicí

Zdroj: wikipedia.org; mirosmajda.er.cz
 

66 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama